гора блаженств

Гора, на якій, як вважають, Христос і проголосив Свої знамениті вісім Блаженств, які стали немовби конституцією християнства, підноситься на 125 метрів над рівнем південно-західного берега Галилейського моря. Оскільки кожне із відповідних повчань у Благовістуванні від Матея розпочинаються словом «блаженні» (пор. Мт. 5, 1-12), то і сам пагорб отримав назву «гори Блаженств». Тут же, за євангельською традицією, Христос обирає і дванадцять Своїх апостолів.

Місце заповіді Блаженств християни вшановували ще у візантійські часи. Вже відтоді на схилі горба стояла невеличка церковця. У спогадах паломників IV століття розповідається про те, що тут, поблизу місця чуда помноження хлібів і риб, над дорогою, котра простує до Капернаума, було збудовано невелику каплицю. Цей факт було підтверджено і сучасними археологічними розкопками францисканських дослідників у 1935 році.

Проте для побудови нового храму, з огляду на зручність та красу краєвидів, які відкриваються власне з вершини горба, було вибрано місце дещо неподалік, де сьогодні красується прекрасне воплочення оригінального задуму геніального Антоніо Барлуцці – церква Блаженств. Спроектована і зведена в 1937 році у формі правильного восьмикутника, оточена зі всіх сторін відкритою галереєю, з якої відкривається прекрасний вид на довкілля храму, з незабутнім мідним купольним покриттям – вона, відповідно до кількості Блаженств, неодноразово повторює у своєму архітектурному вирішенні символізм числа вісім. Самі заповіді принагідно приміщені на вікнах купола. Одна з особливостей храму – його вікна, розташовані на рівні лиця паломників, котрі, з огляду на відкритий характер зовнішньої галереї, мають змогу споглядати чудову природу краю. Згідно із задумом зодчого, вікна повинні замінити ікони живим представленням природи, посеред якої рухався та існував в часі Свого земного життя сам Ісус.

Мармуровий вівтар ротонди, із вкрапленнями напівдорогоцінного каміння, торжественно прикрашений хрестом зі сценами розп’яття та вознесіння, оточений звідусібіч зображеними на підлозі символами християнських чеснот, які пригадують віруючим про те, що саме завдяки доброчесному життю можна осягти проголошені Христом блаженства.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі