ейн-карем_

Ейн-Карем, що у перекладі з єврейської значить «джерело виноградної лози», – цікаве для християнського паломника з огляду на свій безпосередній стосунок до кількох ключових подій Євангелія.

Ейн-Карем був поселенням, в якому проживали юдейські священнослужителі, котрі раз у рік повинні були сповняти властиву їм богослужбову функцію у святилищі, «перед лицем Господнім». Саме там Захарія дізнається про дивний Божий план: його похила віком дружина Єлизавета невдовзі народить сина, який сповнить визначну місію серед усього народу Ізраїля. Разом із тим, факт вагітності Єлизавети з Божого промислу має стати і підтвердженням чуда Благовіщення, тож Марія спішить з далекого Назарету «в гірську околицю, місто Юди» (Лк. 1, 39), щоби на власні очі переконатися у милості Всемогутнього та допомогти своїй похилій віком родичці перенести труднощі її несподіваної тяжі.

З цими подіями пов’язана історія постання поблизу місцевого водного джерела – місця зустрічі Марії та Єлизавети – двох великих християнських святинь, які були збудовані у 324 році за наказом св. Олени, матері св. Константина.

Св. Олена віднаходить місце, де в давнину мала би стояти будівля дому Єлизавети, та місце народження св. Івана Хрестителя. Саме на їх місці зводяться два величних храми, присвячені св. Захарії, батькові Предтечі, та Єлизаветі. При цьому храм Єлизавети отримує назву церкви Відвідин Єлизавети Марією, а храм св. Захарії – церква св. Івана Предтечі.

Перше, що кидається в очі на подвір’ях обох храмів – це присутність декількох десятків мистецьки виконаних написів різними мовами світу на внутрішніх сторонах захисного муру. Усі вони переповідають дотичний до подій, котрі стосуються цього місця, уривок з Євангелія від Луки. Є серед них і напис українською.

З лівого боку від головного вівтаря із постатями свв. Франциска і Клари, сходи ведуть нас до печери, в якій народився Господній Предтеча, на що виразно вказує художньо виконана на долівці зірка.

Храм Відвідин спроектував у двох рівнях відомий італійський архітектор Антоніо Барлуцці. Розписи нижнього і верхнього храму розкривають перед душею паломника увесь символізм земного і небесного життя Пресвятої Богородиці.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі