йордан_

Відповідно до євангельської розповіді св. Іван Предтеча охрестив Ісуса у водах ріки Йордан (пор., напр., Мр. 1, 9), тож саме тому до Йордану щоденно поспішають численні валки паломників з усього світу. Дехто із них приймає св. Таїнство Хрещення по-справжньому, однак більшість приїжджає сюди, щоби урочисто відновити хрещенські обітниці.

Сьогодні на території Ізраїлю є два місця, де води Йордану доступні для паломників. Перше із них – Ярденіт, розташоване на південь від Тверії.

Щорічно його відвідують близько 400000 тисяч паломників. Про хрещення Ісуса в Йордані їм пригадують уривки євангельського тексту від Марка різними мовами, майстерно викладені на плитах вздовж берега ріки.

Однак Ярденіт, судячи з усього, зовсім не є місцем охрещення Ісуса. Його облаштували у 1981 році з огляду на постійні військові дії та географічне розташування Йордану в зоні безпосереднього прикордоння із королівством Йорданією. Через ці обставини ізраїльська влада не могла гарантувати безпеки для охочих зійти у води Йордану вірян.

Приблизно з XVI століття були підстави вважати, що ці євангельські події відбувалися поблизу сучасного Бейт-Авара, який розташований на відстані близько 10 кілометрів на схід від Єрихону. Проте у 1996 році по другому боці ріки на території йорданської Ваді аль-Харар віднайшли руїни трьох ранніх візантійських базилік та камінну плиту, яка служила основою колони, що її за свідченням старовинних візантійських хронік, здвигнули на місці охрещення Ісуса.

Починаючи з 2011 року, поруч із цією місциною, котру араби називають Каср-ель-Яхуд («палац єврея») з ізраїльського боку заново відкрили стародавній традиційний водохрещенський спуск до Йордану.

Назва місця породжує численні асоціації з багатьма подіями, що описані на сторінках Біблії. Адже саме тут, на берегах Йордану, прославився силою чудотворінь пророк Єлисей, котрий на власні очі бачив, як покірно розступилася ріка перед палицею Іллі, а багато років перед тим, при переході ковчега Завіту через Йордан, якраз навпроти Єрихону, відбулося чудо затримання його вод, так що сини Ізраїля увійшли в обіцяний край, неначе по суші.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі