Капернаум або, з єврейської, «поселення Наума» – колишнє місто в Ізраїлі, на березі Тиверіадського озера, неподалік від гори Блаженств, час заснування якого лежить від нас на відстані довгих 2500 років. У результаті археологічних розкопок було виявлено планування вулиць та культурний пласт, притаманний добі бронзового віку.

За життя Ісуса Капернаум був одним з найбільших і найбагатших міст на березі Галилейського моря. На початку своєї місії Господь багато разів проголошував на його берегах євангельські повчання і чинив чудеса, серед яких: зцілення Петрової тещі, розслабленого та слуги римського сотника, вигнання нечистого духа з одержимого в місцевій синагозі, очищення прокаженого тощо.

У Новому Завіті місто неодноразово згадується як батьківщина апостолів Петра, Андрія, Якова та Івана. Тут же був покликаний до апостольського служіння і митар Левій Матей.

Ісус любив це місто, тож часто гостював у ньому у своїх родичів та друзів. Він називав його «Своїм» (пор., напр., Мт. 9, 1). Саме тому Капернаум, на підставі свідчень Євангелія, традиційно іменується «містом Ісуса».

У 400 році місто зазнало цілковитої руйнації внаслідок землетрусу, воно було знищене до такої міри, що державна влада прийняла рішення про недоцільність його відбудови. Тож упродовж наступних тисячі років на місці поселення відсутні практично будь-які ознаки цивілізованого життя людини.

З 1894 року, на основі договору про кулівлю-продаж, приблизно дві третини території Капернаума належать ченцям-францисканцям, котрі збудували поруч із руїнами стародавнього міста свій монастир. Дещо далі у напрямку на північ стоїть православний грецький монастир.

Францисканці зробили воістину неоціненний вклад в проведення розкопок на стародавньому городищі в другій половині XX століття. Саме тоді було віднайдено і фундамент будівлі, котру небезпідставно вважають синагогою, що її свого часу збудував юдеям римський сотник Юліан. Рештки архітектурної конструкції місця молитовного зібрання юдеїв, яке ми маємо змогу оглядати в наш час, наймовірніше, є дещо пізнішого походження – їх звикло датують зламом ІІІ-ІV століть по Христі, з огляду на те, що в підлозі будівлі було знайдено скарб із близько 30 тисяч монет власне IV століття нашої ери.

Сьогодні Капернаум – «місто Ісуса» – є одним з найбільш відвідуваних об’єктів системи ізраїльських національних парків.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі