SONY DSC

Назва Мухрака походить від слів Дір-ель-Мухрака, що в перекладі з арабської означає «монастир на місці всепалення». В єврейській традиції це місце іменується Каран-га-Кармель («ріг Кармелю»), оскільки воно є узвишшям гори Кармель, котра здіймається на висоту 482 метрів над рівнем Середземного моря. З вершини пагорба відкривається велична панорама із Середземним морем на заході, вершинами Хермона, Галилейськими горами та Голанськими височинами на північному сході, пасмом Гільбоа на сході та Шаронською долиною і піщаним узбережжям Кесарії на південному заході.

Місцевість тісно зв’язана із постаттю одного з найбільших пророків Юдеї – Іллі Тесвітянина. Події, про які мова, розгорталися в часах правління на царському престолі Юдеї царя Ахава (870-852 рр. до н.е.), котрий взяв собі за жінку сидонську принцесу Єзавель, яка запровадила монотеїстичний культу Ягве поганські жертвоприношення на честь фінікійських божеств дощу (Ваала) та родючості (Астарти). Через це пророки Живого Бога, котрі стали в непримиренну опозицію до тирана, а серед них і Ілля, зазнали жорстоких переслідувань. Коли омерзіння ідолопоклонництва досягло апогею, Ілля, загальнознаний в народі силою своїх чудотворінь, особисто з’явився перед царем.

Ілля відновив зруйнований древній жертовник Господній і, поклавши на нього дрова і жертву, звелів щедро зілляти її водою так, що вона вщерть виповнила рови довкола вівтаря, – так він прагнув показати, що не посушлива спека спекотного дня, а власне богомилість жертвоприношення правдивої віри буде визначальною у прийнятті його жертви. І відразу після короткої молитви до Бога полум’я охопило жертовник і вогонь поглинув жертву Іллі. Із кличем «Всевишній – Він є Бог!» Ілля винищив всіх жерців Ваала.

На згадку про цю подію посеред гори височіє скульптура пророка Іллі. Її витесав невідомий німецький скульптор із мюнхенського пісковику на початку минулого століття. У 1914 році цю скульптуру привезли до Палестини. Наприкінці першої світової війни турецькі війська захопили та пограбували місцевий кармелітський монастир, а статую Іллі розбили на частини і скинули з вершини гори. У середині XX століття скульптуру було поновно зібрано з частин уламків та доповнено заново виготовленою рукою із мечем, відповідно до збережених старих фотографій.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі