{{de|Nazaret, Verkündigungsbasilika}} {{en|Nazareth, Basilica of the Annunciation}}

Назарет – місто Галилеї, в якому, згідно з Євангеліями, провів Своє дитинство, юнацький і молодечий вік Ісус Христос. Сьогодні воно є найбільшим арабо-ізраїльським містом, центром арабського життя на півночі Ізраїлю.

У часах Ісуса Назарет був невеличким поселенням, котре розташовувалося на висоті 350 метрів над рівнем моря, понад самою долиною Ездрелону, поблизу торговельного шляху, котрий сполучав Дамаск із Єгиптом. Це, по суті, рідне місто Спасителя згодом виявилося чи не найбільш ворожим до проповідуваної ним благовісті, мало того – Ісус мало не зазнав каменування безпосередньо в місці синагогального зібрання місцевих юдеїв.

Місто стало загальновизнаним місцем паломництва християн уже в IV столітті, адже пізніші мешканці поселення, котрі увірували в Христа, турботливо зберігали дім родини Його Матері, в якому відбулася подія Благовіщення, зведений над однойменною печерою, де й відбулася євангельська зустріч Діви Марії з архангелом Гавриїлом. Сучасна базиліка є вже п’ятим храмом на цьому місці, який, окрім нижнього, печерного поверху із фрагментами церков візантійського періоду та доби хрестоносців, має ще два верхніх рівні, на останньому з яких погляд паломника захоплює величезна мозаїка «Тріумф Вселенської Церкви». Купол храму був спроектований у формі бутона лілії – квітки чистоти, дівственної непорочності й нетління.

Вільно проходячи через нього, сонячні промені освітлюють прекрасні твори мистецтва, що зображають вшанування Дівичості Богоматеринства Марії всіма народами світу. Ці мозаїки виносяться і на довколахрамові мури, а чільне місце серед них – на вході в базиліку – займає і мозаїчне зображення почитання українськими вірними ікони Зарваницької Божої Матері.

На території собору можна побачити також і численні знахідки археологічних розкопок. А внутрішній дворик з’єднує храм Благовіщення із сусідньою церквою св. Йосифа, збудованій, за переказами, на місці дому Обручника, в руїнах якого ще й сьогодні можна вгадати обриси ремісничої майстерну. Цей храм було зведено у 1914 році, на місці старовинної церкви хрестоносців, основи якої датують XIII століттям.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі