hajfa

Хайфа – третє за важливістю місто сучасного Ізраїлю, головний глибоководний порт на півночі країни, адміністративний центр півночі країни. Згідно зі загально прийнятою версією назва міста походить від слів «хоф яфе» – «гарний берег». Є також версія, що вона походить від «ха-яфа» – «гарна» або від «хай по» -«живи тут». Хайфа – єдине місто Ізраїлю, де діє метрополітен. В Хайфі розташований морський порт і летовище, також через місто проходить залізнична гілка Нагарія – Хайфа – Тель-Авів -аеропорт «Бен Гуріон» – Бер-Шева.

Над печерою пророка Іллі, котра міститься на вершині горба Рош-Кармель («голова Кармеля»), розташований кармелітський монастир Стелла Маріс. Його збудували ще у ХІІІ столітті монахи, котрі прибули у Святу Землю в період хрестових походів. Для свого чину вони обрали назву гори Кармель. Вже в 1209 році католицький патріарх Єрусалима затвердив статути новоутвореного чернечого чину кармелітів – першого і єдиного, зродженого саме на Святій Землі. Тогочасна обитель, поважно розбудована до середини ХІІІ століття, була зруйнована разом із падінням держави хрестоносців у 1291 році. Відповідно, ченці кармеліти були змушені залишити обжиті ними місцини, переселившись до Європи. І тільки через чотири століття вони знову отримали можливість повернутися до Палестини.

Церква монастиря підноситься над печерою, в якій у давнину впродовж довгого часу свого переслідування укривався від гніву можновладних цього світу правдолюбний і справедливий пророк.

У вівтарній частині храму – скульптура Пречистої Діви Марії з Ісусом, адже саме на честь Пресвятої Богородиці і було збудовано церкву і монастир.

Навпроти входу до монастиря видніється меморіальна стела у формі піраміди із хрестом на її вершині – на спомин про солдатів армії Наполеона Бонапарта, котрі загинули тут у 1799 році.

Окрім кармелітського монастиря, майже 300-тисячна працелюбна Хайфа відома на увесь світ і садами, котрі розкинулися на величезній площі поблизу храму Бахаї, що займає цілий схил гори. У 2008 році, згідно з рішенням ЮНЕСКО, їм було присуджено титул «восьмого чуда світу». Святилище уніоністичної релігії Бахаї було збудоване у 1957 році на місці усипальниці одного із найбільш шанованих очільників цього релігійного руху.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі