Єрихон

Єрихон – одне з найдавніших міст людської цивілізації, адже його історія нараховує вже більше 10000 років. Окрім того, це місто – найнижче щодо рівня світового океану з-посеред усіх населених пунктів світу, оскільки розташоване у місцевості, яка на 250 метрів сходить під уявну товщу світових вод.

Сама назва міста, очевидно, походить від слова «яреах», тобто місяць, що вказує на специфіку древнього богослужбового культу населення міста. До речі, самі розкопки на руїнах древнього міста, котре стоїть дещо осторонь від будівель сучасного Єрихону, показали світові аж цілих 23 прошарки цивілізаційних пам’яток історії урбаністичного суспільства.

Єрихон, розташований на роздоріжжі торгових шляхів, був центром пожвавленої торгівлі, а його жителі – чи не ексклюзивними торговцями сіллю Мертвого моря, що мала величезну популярність, з огляду, зокрема, і на лікувальні властивості.

Свого часу Єрихон став першим містом, який завоювали війська Ісуса Навина на вході в обіцяну землю. Серед єврейського народу і досі побутує приказка про те, що «хто володіє Єрихоном, той володіє цілою землею Ізраїля».

Стародавній Єрихон – це не тільки древній центр жвавого суспільного, культурного та економічного життя, але й місце пустинного подвигу суворих аскетів. Серед них – і пророча постать Єлисея, чиїм іменем було названо одне із джерел місцевості. Численні паломники ще від ранньовізантійських часів і до середньовіччя прагнули відвідати місто, аби на власні очі побачити дерево та дім митаря Закхея, помолитися в храмі Пресвятої Діви Марії, зведеної на фундаментах дому блудниці Рахави – єдиної будівлі, яка пережила час першого єврейського завоювання, зійти до Мертвого моря або ж піднятися до Єрусалиму дорогою, якою сходив Добрий Самарянин-Христос.

Зовсім неподалік від Єрихону розташований наскельний монастир Каранталь, назва якого, однойменна із назвою гори, що на ній він розташований, містить латинський корінь, що означає «сорок». Саме у цій пустельній місцевості Ісус постив упродовж сорока днів перед початком Своєї місії, саме тут Він з гідністю перетривав підступні спокуси з боку диявола.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі