jerusalem-dome-of-the-rock-bird-nc-img_0206

Єрусалим (у перекладі з єврейської – «місто миру») є не тільки столицею держави Ізраїль, але й найбільшим спільним духовним центром для всіх прибічників трьох монотеїстичних релігій світу – християнства, мусульманства та юдаїзму, з огляду на постать Авраама, єдиного праотця всіх віруючих в єдиного Бога, котрий своїм життям і діяльністю тісно пов’язаний із територією, на якій розташоване Святе Місто. Воно, одне з найдревніших міських поселень планети, розкинулося поміж Середземним та Мертвим морями, на відрогах Юдейських гір. Перші поселення людей на цьому місці сягають своїм корінням періоду 5000-4000 років до приходу Христа. З книги Буття відомо, що його цар Мелхиседек привітав із завершенням битви переможного Авраама, принісши йому жертовні хліб і вино – праобраз пізніше встановленого тут Ісусом Таїнства Євхаристії (Бут. 14).

Однак єврейська історія міста розпочинається через майже тисячу років від цієї події, коли звойоване їхніми племенами місто було проголошене столицею спочатку Ізраїльського, а опісля і Юдейського царств. У подальшому місто декілька разів змінювало своїх господарів – його почергово завойовували вавилоняни, перси, македонці, єгиптяни, римляни, греки, араби, турки та інші свогочасні «сильні світу цього».
За прадавньою традицією на місці теперішньої Храмової гори Господь почав свій труд зі сотворення світу, тут пізніше Авраам мав принести у жертву Богові свого єдинородного сина Ісаака. Саме тому століттями опісля цар Давид викупить цю місцевість та накаже збудувати тут маєстатичний храм Живого Бога – котрий, двічі зруйнований – спочатку вавилонянами, а опісля римлянами, – продовжує, однак, жити в серці кожного віруючого юдея як символ Небес і місце особливої Божої Слави.

Для християн Єрусалим став духовною столицею з огляду на іскупительну жертву Ісуса, адже на пагорбі Голготи постав для милостивого суду цілого світу хрест із повішеним на ньому Розп’ятим. Опріч того, велика частина життя і проповіді Христа так чи інакше стосується Єрусалима.

© Тереховський Роман. Паломництво до Святої Землі