Роз’єднання Церкви, роз’єднання між людьми, постійні війни, тисячі, а то й мільйони нужденних, біженців, убогих. Це все болить і пригнічує багатьох молодих людей у світі, які ставлять собі запитання: чому?

Таке запитання свого часу виникло й у молодого 25-літнього швейцарця бр. Роже, який згодом сам став відповіддю. Бог вклав таке велике прагнення миру та єдності в його серце, що цей чоловік зумів примирити і об’єднати в ім’я Любові тисячі людей різних конфесій та національностей. В ім’я тої Любові, якою є Бог…

Молодий брат Роже покинув Швейцарію і перебрався до Франції в маленьке село Тезе (звідси і назва всесвітньо відомих зустрічей). Там — а це був час Другої світової війни — брат переховував біженців від нацистських переслідувань. Але його діяльність швидко викрили, тож чоловік переїхав у Женеву, де й заклав початок життя в спільноті. 1944 року кілька братів змогли знову повернутися до Тезе. І на Пасху 1949 року вже семеро чоловіків назавжди посвятили своє життя Богові, живучи в простоті та целібаті.

“Ще в молодості я вважав, що ніколи не втрачу відчуття того, що життя у спільноті може бути знаком того, що Бог є любов і тільки любов. У мені сформувалося переконання, що необхідно створити спільноту чоловіків, які твердо вирішили присвятити їй все своє життя. І намагалися б розуміти один одного та перебувати у примиренні; спільноту, в якій доброта сердець і простота були б у центрі усього”

Брат Роже “Бог є тільки любов”

Цікаво, що бр. Роже був вихідцем з сім’ї протестантського пастора, але мати була католичкою. Син, плід їхньої любові, став наче першим містком екуменізму. Спільнота Тезе дотепер вирізняється своїм безумовним прийняттям кожного таким, яким він є, водночас не приховуючи, що збирається навколо Христа. Часто це те, що найбільше торкає і перемінює молодих людей — вперше їх ніхто не вчить як жити, не розповідає, якими вони повинні бути, в кого вірити, а просто приймає і любить з любові до Христа.

“Я була дуже шокована, коли побачила в Тезе хлопця з футболкою AC/DC (назва рок-гурту, відомого важкою агресивною музикою — ред.). Тоді я спитала одного священика: “Тут такі люди! Що вони тут роблять!?”, а отець відповів: “Можливо, це єдине місце у світі, де вони ще згідні почути щось про Бога і Його Любов”. Мене це дуже вразило і допомогло прийняти цих людей”.

Іванка, паломниця в Тезе

Спершу, коли до Тезе почали з’їжджатися перші паломники, брати думали усамітнитися в горах, та згодом зрозуміли, що їх покликання якраз у прийнятті цих молодих людей.

Сьогодні спільнота Тезе налічує понад сто братів різноманітних християнських конфесій, із близько 30-ти країн світу. Брати живуть лише зі своєї праці, тому не приймають пожертв чи особистих спадків. Усе це спільнота роздає найбіднішим. Деякі брати приєдналися до людей, які живуть у важких умовах та страждають від бідності й розділення. Тож маленькі групи братів Тезе живуть в Азії, Африці, Південній Америці. Вони розділяють умови життя тих, хто їх оточує, намагаючись являти присутність любові серед нужденних людей, вуличних дітей, в’язнів, вмираючих, а також тих, хто зранений розбитими стосунками чи покинутий…

Крім молодих людей з різних континентів, до Тезе прибувають також і священослужителі різних церков і конфесій: архиєпископ Кентерберійський, православні митрополити, лютеранські єпископи Швеції. Неодноразово спільноту відвідував і Папа Іван Павло ІІ.

Брат Роже, а згодом і його наступник бр. Алоїс (що дотепер є головним координатором спільноти) також здійснюють візити до різних спільнот та церковних лідерів, шукаючи можливості примирення та об’єднання. Брати Тезе не роблять ніяких поділів, так наче творять зворотню історію — до тих часів, коли Церква Христова не мала ран розколу…

“Папа, як i ви, паломники та друзi спiльноти, прибув сюди лише на коротку мить. До Тезе приїжджають як до джерела. Подорожній зупиняється, втамовує спрагу і далі продовжує свою дорогу. Як ви знаєте, брати спільноти не мають на меті вас затримувати. Вони хочуть, щоб в молитві і тиші ви змогли наповнитись тією цілющою водою, яку обіцяв нам Христос, пізнати Його радість, Його присутність, відповісти на Його заклик. А потім повернувшись назад, ділитись своєю любов’ю з іншими, служачи ближнім у своїх парафіях, школах, університетах, і по всіх місцях вашої працi. Сьогодні у всіх церквах, християнських спільнотах і навiть серед найвищих політичних лідерів світу, спільнота Тезе відома завдяки довір’ю, сповненого надії, яке вона покладає на молодих людей. І саме тому, що я поділяю цю довіру і надію, я знаходжуся тут цього ранку”

Папа Іван Павло ІІ. Звернення до молоді в Тезе

1998 року спільнота братів пережила велику трагедію — на одній з вечірніх молитов убили її засновника – 91-річного брата Роже. Жінку, що здійснила цей злочин, визнали психічнохворою, місце брата Роже заступив бр. Алоїс. Листи співчуття надходили з усіх континентів, від різних священнослужителів, політиків та простих людей. У книзі відгуків молоді люди записували свої свідчення. Ось одне із них:

“Там були тисячі як відомих, так і безіменних. Безліч прекрасних людей, які співали і молились. Люди всіх поколінь, які приїхали з усіх сторін світу, віруючі всіх релігій, об’єднані присутністю Ісуса, який об’єднює в собі кожен початок і кожен кінець з початку віків і назавжди.

Коли не розливався спів, панувала тиша. І всі ці тисячі мовчали і слухали шум дощу, який падав, не зупиняючись. Я сумував але і був щасливий за це фантастичне життя, яскраво прожите, яке принесло стільки добра мільйонам людей… Яке принесло добро мені”…

Життя Тезе сконцентроване на спілкуванні, роздумах, співах та спільній молитві. Усіх, навіть невіруючих, тут об’єднує живий воскреслий Христос. І якщо когось побожного згіршує таке середовище, нехай пригадає, що перший, хто не гордує грішниками, є сам Бог. То хто ми такі, щоби їх судити?…

Окрім новорічних зустрічей Тезе, які брати організовують щороку в якомусь європейському місті, влітку Тезе чекає паломників у себе “вдома”. Такі зустрічі називаються паломництвом миру та поєднання.
Паломницький центр Рафаїл теж організовує поїздки до Тезе в липні та серпні. Спробуйте цей неймовірний досвід і ви! Весь світ, що туди з’їдеться, чекає Вас. А з ним – і всіх об’єднюючий Христос.