Папський посланець – про Меджугор'є

Ми уже раніше повідомляли, що спеціальний посланець від Папи відвідає Меджугор’є. Після тижневого там перебування, архиєпископ Генрик Хосер зустрівся з журналістами в герцоговинській місцевості.


На початку своєї промови “дипломатичною” французькою єпископ Варшавсько‑Празький нагадав, що зовсім невідоме село на Балканах, яким було колись Меджугор’є, сьогодні місце, куди щорічно прибувають понад 2,5 мільйона паломників з усього світу. Щоправда, тут воно поступається французькому Люрду, який відвідує близько 6 мільйонів паломників на рік. Але останній відомий уже понад 150 років, а в Меджугор’є люди почали приїжджати тільки з 1981 року, — зазначив папський посланець.

Шукаючи відповіді чим є це незвичайне місце, архиєпископ Хосер згадує два фактори. По-перше, йдеться про марійні об’явлення, які тут усе ще тривають і привертають увагу багатьох людей; по-друге — через ці об’явлення тут створене особливе середовище, яке заспокоює і сприяє відкритості сердець, глибокій, духовній відкритості. Часто після багатьох років, а то й уперше в житті, сприяє святості, вірі, поверненню нерідко забутих форм побожності. Люди відкривають тут свої серця на Бога і на духовні матерії, — додав отець.

Він підкреслив, що хоча до Меджугор’я людей привертає особа Марії, водночас — це місце справжнього христоцентричного культу. Євхаристія, проповідь Слова Божого, адорація Пресвятих Дарів є тут осередком релігійного життя.

Розарій, що її отець назвав «споглядальною молитвою нашої віри», Хресна Дорога, сповідь — усе це невід’ємна програма паломництва, що зараз майже невідома в “старій Європі”: багатьох районах Франції, Німеччини, Італії та ін. А тут люди наново відкривають їхню цінність і значення для внутрішнього життя.

Також поважний гість зазначив, що Меджугор’є — місце надзвичайно плідне духовно, про що свідчить велика кількість священицьких чернечих покликань, які тут народилися. Підраховано, що з початку об’явлень, тобто з 1981 р. і до наших днів — під впливом пережитого тут досвіду і духовного пробудження — за Божим голосом пішли  610 чоловіків і жінок. Найбільше з Італії, Німеччини, Франції та США. Це тоді, коли в Європі, особливо західній, кількість чернечих і священицьких покликань сильно зменшилася, — наголосив архиєпископ Хосер.

Оцінюючи явище загалом, він визначив три його площини: насамперед, парафія — саме тут триває духовне і пастирське життя. У цьому аспекті місцева парафія від самого початку об’явлень пережила безпрецедентне зростання на понад тисячу чоловік!

Друга площина — це паломники. Їхня кількість також постійно зростає і на сьогодні перевищує, як уже зазначалося, 2,5 мільйона осіб на рік.

Звісно, через це розвивається церковна інфраструктура та туризм: будівництво нових каплиць, паломницьких маршрутів, готелів для прочан, ресторанів та інших об’єктів, що зробило з цього понад 30 років тому загубленого поселення “малий Люрд”, як висловився архиєпископ. До того ж від 1986 року — часу, коли почали вести статистику, до сьогодні в Меджугор’ї уділили близько 37,2 млн. св. причастя. Літургію за цей час відправили понад 815 тисяч священиків, звісно ж, багато з них — неодноразово.

І третя площина Меджугор’я — народження понад 30 різних церковних спільнот, прямо або побічно пов’язаних із цим явищем. Тут виникли численні ініціативи: семінари для різних середовищ, наприклад, для дітей‑сиріт, жінок у скрутному становищі, залежних, інвалідів, Domus Pacis — реколекційний центр для всіх груп і окремих осіб, зокрема, для подружжя і сімей, священиків, богопосвячених осіб, лікарів і медичних працівників тощо.

Протягом усього року тут вирує інтенсивне духовне життя — підкреслив архиєпископ. Він закликав журналістів, присутніх на конференції, до участі у цих практиках, що діють постійно. Ієрарх додав, що кожен повинен також відвідати узгір’я Подбрдо і вклонитися образу Марії, що перебуває там.

На закінчення він звернув увагу на титул, яким наділяють тут Богородицю, — Цариця миру.

Це не щось нове, бо хоч Марію так називають і в багатьох інших місцях, але тут це має особливе значення, тому що саме ці землі були ще недавно ареною запеклих бойових дій і війни. А я сам — сказав архиєпископ, — був понад 20 років тому папським посланцем до Руанди, де також ішла надзвичайно кровопролитна громадянська війна. А Папа Франциск повторює: зараз іде “часткова” третя світова війна, наприклад, у Сирії та взагалі на Близькому Сході. І на такому політичному тлі титул «Госпа», як Її називає місцеве населення, має особливе значення, а саме Меджугор’є відіграє дуже специфічне завдання. Марія як Цариця миру стає тут світлом для нинішнього світу.

Нагадуємо, 11 лютого 2017 р. Папа Франциск призначив архиєпископа Генрика Хосера спеціальним представником Святого Престолу в Меджугор’ї. Його місія — «докладно розпізнати місцеву душпастирську ситуацію, а особливо потреби віруючих, які прибувають туди у паломництво, і на цій основі запропонувати пастирські ініціативи на майбутнє». Місія носила виключно пастирський характер.

За матеріалами CREDO.

Стати одним із паломників до Меджугор’є можна з нами ТУТ.

Паломництва в інший час будуть відомі незабаром.