Паломницький центр “Рафаїл” давно працює над розробкою нових маршрутів і напрямів, які могли би бути не лише паломницькі, але й, скажімо, навчальні.  До таких місць належить Мальта – невеликий острів на півдні Європи, звідки нещодавно повернулась наш працівник Олена Кулигіна. Своїм досвідом перебування на чудо-острові вона ділиться у своєму блозі…

Взагалі я тепер думаю, як так сталось, що за попередні 34 роки життя я ніколи не була на Мальті? І як часто буває, після усвідомлення помилки і втраченого часу, намагаєшся дуже інтенсивно його наздогнати. Так і я, пишу про минулий досвід на Мальті, думаючи вже про наступний.

Для мене ця подорож вкінці цьогорічного вересня стала особливим подарунком: під час неї мені вдалося поєднати досвід навчання, туризму і паломництва. Тепер я можу сказати, що Мальта – ідеальне місце в усіх трьох параметрах.

Навчання

Мальта дуже відома країна для всіх тих, дорослих і молоді, які вирішили вчити англійську мову. Тут є сотні мовних шкіл, від початкового рівня до бізнес-інгліш, адвансд, підготовка до іспитів тощо.

Чому саме Мальта?

До 1964 року острів Мальта був у складі Британської імперії, тому англійська – це друга державна мова. Нею говорять всі без виключення, хоча, окрім англійської, тут є також і мальтійська. До речі, окрім мови від Британії Мальта успадкувала лівосторонній рух.

Друга річ – ціни. Вартість навчання і проживання на Мальті є суттєво нижчою за подібні програми в Британії, Ірландії, Канаді чи США.
Про ціни на Мальті і їх порівняння з іншими школами можна писати багато і будуть звісно аргументи і “за”, і “проти”. Я поділюсь власним досвідом: 2 роки тому (аж страшно, як швидко час біжить) я хотіла якраз восени вирушити на кілька тижнів до Британії. Прийшла в агенство, де мені порахували вартість того, що я хотіла, і то навіть мова не про Лондон, ні. І я зрозуміла, що не готова віддати таку суму коштів за 2-4 тижні, враховуючи вартість життя, харчування, квитки, візові витрати і кошти, які мають бути на рахунку в банку. Зважитись на такий крок можна тоді, коли є дуже висока мотивація і ти точно знаєш, у що саме таку суму інвестуєш.

Що стосується Мальти, за моїми дуже приблизними спостереженнями, той самий період навчання з усім пакетом додаткових послуг коштуватиме щонайменше вдвічі дешевше. Тому все ж таки варто зважати на можливості й пріоритети.

Віза

Проблем з візою також не виникає. Зараз для українців увзагалі це дуже просто – якщо їхати на короткий термін, достатньо лише біометричного паспорта й страхівки. А це також економія і часу, і коштів, і зусиль для того, щоби просто взяти й зробити перший крок.

Якість навчання
Це питання завжди буде дискусійним і щоб на нього відповісти впевнено чи об’єктивно, треба більше порівнювати. Тому тут я писатиму лише про приватну думку та власний досвід.
Для мене поняття вивчення мови – це однозначно занурення у середовище, де в тебе просто нема іншого виходу, окрім як почати говорити тою мовою, яку вивчаєш. Тому можливість перебування в мовному середовищі завжди виграватиме порівняно з мовними курсами вдома, онлайн уроками і самоосвітою.
Перед тим як їхати на Мальту, я чула, що навчання тут – це лише маркетинг: добра реклама, а на практиці матимеш пшик. Думаю, тут залежить від кількох речей: тривалості курсу, рівня школи/викладача і старанності/здібності/мотивації самого студента.

Про покращення свого рівня я не можу нічого сказати, бо через тиждень перебування на Мальті я лише “ввімкнула” мозк і щойно почала думати англійською, як довелося повертатись додому. Тому всі школи рекомендують хоча би 2 місяці для якісного результату. Однак все ще дуже залежить від базового рівня, з якого студент стартує. Над чим ти працюєш: граматикою, вимовою, словниковим запасом?.. Щодо мене, то за ті 9 днів суттєво зросла мотивація, особливо спрацював особистий приклад інших. Тобто я “копнула себе” робити подальші кроки і зараз їх планую. А це найважливіше, здається. 🙂

Я бачила студентів, які приїжджають раз на рік на 2-3 тижні для того, щоби просто підтримувати свій рівень, вивчити щось нове, або просто не забути попереднє вивчене. А також познайомилась із тими, хто підписав зі школою контракт на рік і пройшов вже від початкового рівня до впевненого інтермедіейт, прямуючи до адвансд. Спостерігаючи за ними, я просто усвідовлюю, що цей рік змінить їхнє життя докорінно, відкриваючи безліч нових можливостей по всій Європі.

У мене на Мальті була прекрасна викладачка на ім’я Граціелла. Вона говорила з нами про те, як важливо молодій людині хоча би рік свого життя провести за кордоном, щоби здобути нові знання, досвід, впевненість. Зокрема, це стосується і вивчення мови.

На самій Мальті школи теж дуже відрізняються між собою. Тут є маленькі сімейні школи, які приймають не більше 50-100 студентів одночасно, а є великі міжнародні, де вчаться сотні студентів. Школи, які мають багатоповерхові корпуси і будують ледь не власні готелі, щоби розселити своїх учнів. Школи, де основний інструмент викладача – ноутбук і широкий екран, але є і суперсучасно оснащені.

 

Хтось критикував Мальту за брітіш інгліш, типу, це не те що треба. Натомість мені, яка вчила брітіш ще в школі, не було з тим ніяких труднощів. Два викладачі, на уроках яких я була, мають прекрасну вимову і жодних мальтійських акцентів, якими мене трохи лякав інтернет. Проте, це не означає, що так є скрізь. Але там, де була я, мені дуже сподобалось, передусім викладачі, бо саме вони є запорукою гарного результату, а не лазерні дошки чи ще якась суперсучасна техніка.

ВиДе жити?

Окрім безпосередніх лекцій, школи на Мальті надають багато варіантів проживання: студентський гуртожиток, проживання в родині, апартаменти, готель (з харчуванням чи без), ближче до школи, щоби ходити пішки , чи трохи далі, де треба їхати автобусом. З того всього складається вартість.

Також вартість і навчання, і житла залежить від того, чи зараз є високий сезон (з травня по вересень включно), чи низький (з жовтня по квітень).

 

Можливість поєднувати навчання з роботою.

Звісно, щоби не лише поставити “пташку”, мовляв, відбули, вартує таки їхати на довше, ніж на 2-3 тижні. Це те, про що особисто я думаю зараз. А щоби їхати хоча би на 2-3 місяці, рахунок за поїздку буде досить суттєвий. Тому я одразу думала й розпитувала про те, чи реально хоч трохи підпрацьовувати, щоби відбити хоча б їжу та житло. Не буду пояснювати всіх деталей, статуси (бо зрозуміло, що для для легальної праці необхідно мати відповідні дозволи), але якщо коротко – то реально. І навіть більше, чудові дівчата, з якими я познайомилась на Мальті, розповідають і діляться прикладом, що реально не лише «відпрацювати» їжу та житло, а і вартість самого навчання. Якщо, знову ж таки, бути мотивованим і нелінивим.

 

Про подорожування Мальтою, особливо паломницьку сторону подорожі, я напишу пізніше, в наступних частинах блогу. А поки що можете поставити запитання, дізнатись уточнення чи проявити зацікавлення Мальтою як потенційний паломник в простій формі ТУТ або в коментарях.

 Оленка Кулигіна, керівник рекламного відділу ПЦ “Рафаїл”