Вільнюс – місто затишку, спокою і такого домашнього тепла, що аж лоскоче серце. Паломників з усього світу сюди кличуть багато різних святинь, найвідомішими з яких є каплиця Остробрамської Матері Божої та ікона Ісуса Милосердного. Є тут і єдина на всю Литовську республіку Українська Греко-Католицька церква Святої Трійці.

Власне її співслужитель, о. Йоаким Ковальчук ЧСВВ, розповідає про місто, церкву та різні цікавинки. Не перемикайте 🙂

Україна в Литві

Я – монах-василіянин, потрапив сюди за призначенням отця-протоігумена і ось вже майже два роки як займаюся тут душпастирською діяльністю. Наш місцевий монастир минулого року святкував 25-ліття, відколи василіяни повернулися до Вільнюса. А взагалі цього року наш чин святкує 400-ліття. З цієї нагоди в листопаді сюди завітає блаженніший Святослав.

На жаль, мало хто знає, про існування УГКЦ у Вільнюсі. Один хлопчина, який знімав тут квартиру, просто випадково довідався про це від місцевої литовки, яка побачила в нього образок. А це дуже важлива інформація, адже в Литві зараз велика громада українців, тепер є і прямі авіаперельоти зі Львова до Вільнюса, і автобусні рейси. Зарплата в Литві значно менша, ніж в інших країнах Європи, але для українців тут відчинені двері, тому наших заробітчан не бракує.

Литовці дуже до нас прихильні. Підтримують нас і відгукуються на наші потреби. Їм дуже близька українська історія, тому вони і зараз співпереживають нам з приводу війни і допомагають як можуть. Нещодавно ми мали захід з нагоди третьої річниці Небесної Сотні. Крім панахиди була і фотовиставка, автором якої є литовець. А на 25-річчя незалежності України місцеву ратушу підсвітили синьо-жовтими кольорами.

Тут є вулиця Шевченка, Василіянська, Львівська тощо. Пам’ятник молодому Шевченкові, до речі, стоїть якраз поряд із наших храмом.

Нещодавно ми їздили в Каунас і домовились із місцевим отцем римо-католиком про те, щоби служити періодично нашу літургію і там. Каунас для Литви – як Львів для України. Там більш збережені традиції, патріотичний дух. І там теж багато наших заробітчан, тож у костелі арх. Михаїла 26 березня має відбутися наша перша Літургія візантійського обряду.

У Литві є великий відбиток української культури та історії. Тут свого часу був Тарас Шевченко, тут зародилася його перша любов… Так само і з Адамом Міцкевичом, тільки поляки давно це гарно підкреслюють, а нам не вистачає зацікавлення з боку українських фахівців.

 

Святині Вільнюса

Одна з найважливіших святинь Литви – Остробрамська Марія. Крім неї ще є  Образ Божого Милосердя і костел св. Казимира. Серед інших відомостей – ярмарок Казюкаса. Його заснували ще 1604 р і досі з 3 по 9 березня Вільнюс просто паралізований – приїжджають сюди безліч продавців з різних країн світу.

Остра брама – єдина з 9-ти, що вціліла, вїзна брама до міста. В однойменній каплиці перед чудотворною іконою свого часу молився Іван Павло ІІ. Тут досі відбуваються багато чудес і зцілень, що видно всередині на прикріплених лотах. До речі, здається, церква Покрови у Львові побудована на зразок Остробрамської святині.

Святий Йосафат Кунцевич утвердився в своєму покликанні до монашого життя якраз у нашому монастирі. Він у Вільнюсі проходив свій новіціат і з 1604 до 1916 жив тут. У нашому старому монастирі ще залишилася на другому поверсі його келія. В хроніках записаний факт, що він зранку вставав найраніше за всю братію і дзвонив, будячи всіх. Теж у нашому храмі є три каплиці й та, де Йосафат найчастіше молився – каплиця св. Луки. В морози він міг ходити босий… Йосафат Кунцевич – один з найвідоміших священномучеників українського народу.

 

Наш храм постав на місці дубового гаю. Тут раніше був дуб, якого називали дубом смерті, бо на ньому страчували злочинців. Знаєте, що Литва – одна з європейських держав, яка найпізніше навернулася до християнства? Три брати – Антоній, Іван і Євстахій стали тут першими мучениками за християнську віру. Їх стратили в дубовому гаю десь в половині 14 ст. Довший час їх нетлінні тіла зберігали в нашій святині, поки не прийшов цар-батюшка і не вивіз до Московії. З часом їх повернули в Литву, але в православний храм, тому багато литовців дивуються, чому їхні святі є в храмах московського патріархату…

Нашу церкву побудував ще князь Острозький. Свого часу він пообіцяв Богові, що якщо вернеться живий-здоровий з битви під Оршею, то побудує два храми у Вільнюсі. І так постали – один наш, на честь Пресвятої Трійці, і другий – на честь св. Миколая, тепер це православний храм.

Місто ангелів і не лише…

Вільнюс називають містом низьколітаючих ангелів. Може тому, що тут є дуже багато храмів. Цьому факту дивуються навіть отці з Рима. Наша УГКЦ, православна і римо-католицька церкви стоять майже поряд.

Може завдяки святим, які тут з усіх сторін моляться, тут дуже затишно і така благодатна атмосфера. Тут треба походити і відчути це. Моє перше враження, коли я сюди приїхав – мир, спокій і благодать. Навіть кав’ярні, ресторани, паби мають свій шарм. Багатьом людям місто нагадує Львів, але коли довше тут пожити, можна побачити відмінність. Вільнюс – місто затишніше, хоч тут бувають великі напливи туристів, але це не той мурашник, що у Львові. І в кав’ярнях завжди є місце…

Записала Марія Чигінь

Дякуємо о. Йакиму за цікаву розмову! А всіх читачів запрошуємо в паломництво святинями Балтії!

Всі паломнитцва до Литви ТУТ