Попри те, що багато хто вважає, що найголовнішим папським собором є базиліка Св. Петра на Ватиканському пагорбі, це не так. Базиліка Св. Івана на Латерані зіграла особливу роль в історії християнства, і тому Церква святкує річницю її освячення 9-го листопада. Ця базиліка − одна з чотирьох великих базилік Риму. Назва місця походить від імені давніх володарів цих земель – Латеранів.

 

Палац Латеранів (тодішня назва базиліки) перейшов у власність імператора Нерона під приводом викриття змови на своє імператорське життя. Через це Нерон стратив Плантія Латерана, а його палац забрав собі. Згодом, Константин Великий, прагнучи мати добрі стосунки з християнством, яке він дозволив в імперії, подарував Латеранський палац папі Сильвестру І. Константин також звелів 313 року збудувати обік палацу величний храм на честь Христа Спасителя, Йоана Хрестителя і Йоана Євангеліста. Освячення цієї принципово важливої для всього християнства святині папа Сильвестр здійснив 9 листопада 324 року. Аж до 1308 року тут містилася резиденція єпископів Вічного Міста – тобто резиденція Римських Пап. Звідси 161 папа керував Церквою. Тут відбулися п’ять перших Вселенських Соборів. Свято річниці освячення Латеранської базиліки нагадує нам, що зовсім не собор св.Петра на Ватиканському пагорбі є найголовнішим храмом Вселенської Церкви. Латеранська базиліка, одна з чотирьох римських «великих», перестала бути папською резиденцією з початком Авіньйонського полону; а після повернення з нього, 1377 року, тодішній папа Григорій ІХ переніс свою резиденцію на Ватиканський пагорб.

Латеранська базиліка донині зберігає виключне значення. На відміну від трьох інших римських базилік вона носить титул архибазиліки; кожен новообраний єпископ Риму відвідує її в урочистій процесії. Над входом у святиню поміщено латинський напис, який найкраще виражає роль і значення цього місця: MATER ET CAPUT OMNIUM ECCLESIARUM URBIS ET ORBIS що означає: «Матір і Глава всіх церков Міста і Світу». Саме тут Папи здійснювали Службу Божу на початку Великого Посту. Тут у Вербну неділю споруджують тріумфальну арку для зустрічі Царя Мучеників. Тут Папа звершує святу Літургію у Великий четвер в пам’ять Тайної Вечері. Раніше також саме з балкону в центрі фронтону базиліки папи уділяли апостольське благословення.

 

До базиліки прибудований баптістеріум, тобто спеціальна каплиця для хрещення катехуменів. Каплиця носить ім’я Костянтина, бо в ній є зображення, що представляють життя цього імператора аж до прийняття хрещення перед самою смертю. Поруч з базилікою є особлива споруда, яка носить назву «Святих Сходів» (Scala Sancta). Згідно з легендою, це були кам’яні сходи, по яких Христос ішов на суд Пилата. Благочестиві прочани витерли ці сходини своїми колінами до такої міри, що в них утворилися глибокі виїмки.

 

Річниці освячення інших великих базилік Рима відзначаються разом, і тільки ця – осібно. У певному розумінні, день річниці освячення Латеранської базиліки є найбільшим на світі парафіяльним святом. Оскільки папа римський є главою всієї Церкви, і ми всі, по суті, «його парафіяни», то свято цього храму є святом для кожного католика по всій планеті. А також цей день слугує нагадуванням, що храм для нас – не просто «дім молитви», бо сама Церква є Домом Божим: Церква, яку складаємо ми всі. Ми всі разом становимо той містичний «дім», у якому живе Бог. Латеранська базиліка – перший у світі християнський храм, присвячений Господу Богу. І як будівля храму складається з багатьох каменів, так і Церква, Дім Божий, складається з віруючих. У день цього свята ми стаємо перед таємницею Церкви, фундаментом якої є Христос, а скелею – Петро. Католицька Церква відзначає день освячення храму на Латерані, оскільки вона визнає свою єдність і цілісність, збудовану на апостольській спадкоємності, в любові та смиренні.

Використані джерела: CREDO, Католицький Оглядач