У лютому 1906-ого по всій Західній Україні розійшлося гасло “Їдьмо в Святу землю!”, у відозві йшлося про можливість для 500 людей взяти участь у подорожі до Єрусалима. Цю ідею довгий час виношував митрополит Андрей Шептицький. Саме він детально все продумав і організував.

Мандрівка мала тривати 22 дні. Спеціальний комітет склав детальну програму на кожен день. Комітет також зобов’язався виробити усім закордонні паспорти. Квитки, а переїжджати мали потягом, потім кораблем, і знову потягом, коштували по 300, 400 та 450 крон в залежності від класу. Суми були значними, особливо зважаючи на те, що більша частина тих, хто зголосився були селянами. Для порівняння, для забезпечення продуктами на місяць міського шпиталю у Тернополі треба було 150 крон.

5 вересня 1906-ого до Собору Юра у Львові з’їхалися усі учасники подорожі та ті, хто їх проводжав. Людей було дуже багато і проводи виглядали радше як велике свято.

Спеціально для паломників орендували цілий потяг, котрий їхав до приморського міста Трієста в Італії. Майже на кожній станції, де зупинявся потяг в Україні, їх виходили вітати місцеві жителі, організовували цілі процесії. З Трієста пароплавом, теж спеціально орендованим для українських паломників, п’ять днів плили до Єрусалима.

“Розміщення на кораблі для подорожніх першого класу є в кабінах з 3-4 ліжками, для другого класу — 5-10 ліжок, для третього — окремі місця для кожного у великих спальнях. Розділення статей на кораблі — зрозуміла річ”, — про це повідомляли ще в оголошенні про подорож.

“Наше паломництво тішилося весь час подорожі такою гарною погодою, що ніхто майже не сидів у душній каюті… і або голим оком, або через шкла дивився різні острови, що тут і там виринали з синього моря”, — ділилися потім спогадами учасники паломництва.

Хоч в анонсах паломництва не йшлося про екскурсійний супровід, гарним гідом виявився 26-річний вчитель із Тернополя Михайло Коцюба. Він мав карти Адріатичного та Середземного морів і всім цікавим розповідав про назви островів. Спочатку прочани не довіряли йому, але, коли переконалися, що вчитель вказує ті ж назви, що і моряки, то його авторитет виріс.

Прибувши до Єрусалима, паломники зі співом рушили колонами, попереду яких один селянин ніс синьо-жовтий прапор. Їх охороняла місцева поліція. Прочани мали пробути тут тиждень. Програма відтворювала в хронологічному порядку життя Ісуса Христа, а також передбачала відвідання Хресної дороги.

Чудотворна ікона, освячена 1906 року на Гробі Господньому митрополитом А. Шептицьким.

Люди були переповнені емоціями, передбачаючи це, організатори прощі наперед видали спеціальні поштові листівки. Тож люди писали рідним додому дуже багато. Закінчилось перебування на Святій Землі походом до Божого гробу.

Через рік в Україні видали ілюстровану книгу про цю першу прощу галичан – “Як Русь ходила слідами Данила” із посиланням у назві на мандрівку чернігівського монаха Данила до Палестини наприкінці ХІ —початку ХІІ століття. У 2015 книгу перевидало видавництво “Апостол”.

Джерело: Ukrainian people

Читайте також

Лютий 14, 2019 

Постійний Синод УГКЦ запрошує на паломництво до собору Святої Софії в Римі з нагоди 50-ліття його освячення

11 лютого 2019 року у Києві розпочав своє чергове засідання Постійний Синод Української Греко-Католицької Церкви. Перша частина синодальних засідань була присвячена…

Грудень 20, 2018 

Євхаристійне чудо в Амстердамі, або Амстердам якого ви не знали

            Місто Амстердам (Amsterdam) має багату багатовікову історію. Не дивно, що з глибини століть до…

Грудень 6, 2018 

Я дуже щасливий з того, що зробив для своєї Церкви, – отець Севастіян Дмитрух

Будівельник, реставратор, письменник, мистецтвознавець, збирач творів сакрального мистецтва, лижник-аматор – все це про одну особу – отця Севастіяна Дмитруха, який…

Листопад 28, 2018 

10 НАСТАНОВ ВЛАДИКИ ВЕНЕДИКТА НА РІЗДВЯНИЙ ПІСТ

“Піст – це насамперед духовне приготування”. Так вважає Владика Венедикт – Єпископ єпархії Святого Миколая УГКЦ з осідком у Чикаго (США)….

Листопад 22, 2018 

ЧУДО! У руках Блаженнішого Святослава кров святого Януарія розрідла. Відоме «Неаполітанське чудо» повторилося

У неділю, 18 листопада, українська спільнота в Італії вшанувала 85-ті роковини Голодомору. З цієї нагоди кардинал Кришенціо Сепе, Архиєпископ Неаполя,…