Одна з найбільш шанованих в Польщі святинь веде свій “родовід” з Візантії і має пряме відношення до Галицько-Волинської Русі. Згідно з переказом, ікона Ченстоховської Божої Матері належить до тих, що писані євангелістом Лукою на дошках від столів,хоча не відповідає науковим даним, адже перші ікони на дошках з’явилися не раніше IV ст.

Перекази також повідомляють, що в 66 — 67 роках, під час нашестя римських військ на чолі з Веспасіаном і Тітом, християни втекли в містечко Пеллу. Разом з іншими святинями вони зберігали в печерах і цей образ Богоматері. У 326 році, коли свята цариця Олена ходила до Єрусалиму для поклоніння святим місцям і знайшла Хрест Христовий, вона отримала в дар від християн цю ікону, привезла її до Костянтинополя і поставила в палацовій каплиці, де святиня знаходилася протягом п’яти століть.

На Русі ця ікона з’явила, ймовірно, разом з Анною-Єфросинією, дочкою візантійського імператора Ісаака II Ангела і матір’ю короля Данила Галицького. У всякому разі вже за його сина, князя Лева Даниловича ми маємо точні дані про місце перебування ікони. Зокрема відомо, що в другій половині ХІІІ ст. Лев Данилович привіз її до міста Белза і з великою честю помістив в Белзькому замку під опікою православного духовенства. Бартоломей Зиморович у своїй праці «Leopolis triplex» стверджував, що король Лев I Данилович віддав Святоонуфріївському монастирю на зберігання ікону Богородиці, мальовану нібито самим Лукою Євангелістом.

Після припинення галицької династії Рюриковичів, рештки Руського королівства займають польські королі і в 1382 році (за іншими даними — в 1377-му) сілезький князь Владислав Опольський, який на той момент управляв Галичиною, перевіз ікону з Белза спочатку до Львова, а потім до заснованого ним у 1352 році Ясногорського кляштору отців-паулінів у Ченстохові. З того часу Богородиця Белзька стала називатися Богородицею Ченстоховською.

Цікаві факти:

– Ікона Богородиці Ченстоховської шанується однаково католиками і православними.

-Ченстоховська ікона згадується в піснях українських лірників.

-До Богородиці Ченстоховської звертаються по допомогу від припадків, інфекційних хвороб, вогнестрільних і від холодної зброї ран, глухоти і німоти. Митці звертаються до неї за натхненням.

-День вшанування ікони у католиків – 26 серпня – був затверджений лише в 1931 році папою Пієм ХІ. У православних Богородицю Ченстоховську вшановують 19 березня і 9 вересня.

– Чудотворна ікона “Цариця Карпат”, що знаходиться у Гошівському монастирі є копією Ченстоховської ікони.

Джерело: Lviv Media Club 

Ми вирушаємо в паломництва “Духовні святині Польщі” 3-6 квітня та 17-20 липня. Приєднуйтеся! Запис на нашому сайті.

Читайте також

Вересень 4, 2023 

Синай – місце спілкування з Богом

Паломництва на гору Синай відбуваються щороку. Це місце історичне, адже просякнуте історією ізраїльського народу в час біблійного пророка Мойсея. Господь…

Січень 12, 2023 

Звершуючи паломництво до Вифлеєму, ми неначе стаємо Храмом Різдва Христового: о. Михайло Городиський про головні ідеї свята та паломництва до Святої Землі

Уже незабаром до нас завітає радість Христового Різдва, подарує надію на спасіння, віру в перемогу добра над злом, світла над…

Квітень 28, 2022 

Паломництво до Меджугор’є за наших воїнів, біженців, переселенців та за нашу перемогу над ворогом! 

Христос Воскрес! Дорогі наші паломники, вітаємо вас з Великодніми святами. Звертаємо вашу увагу на те, що ми частково відновлюємо нашу…

Лютий 25, 2022 

Важлива інформація!

Дорогі наші паломники та друзі!  Молимось за мир в Україні🙏 У зв’язку з військовими діями в нашій країні, які спричинені…

Вересень 17, 2021 

«Хакуна матата» або «Джамбо»: мандрівка на Занзібар (Танзанія)

Якщо вас цікавить захоплююча подорож із неймовірними враженнями назавжди, тоді Танзанія зі своїм природнім колоритом саме те, що потрібно! Найбезпечніша…

Серпень 10, 2021 

Меджугор’є – там, де панує мир!

  «Дорогі діти, через молитву ви кожного дня все більше наближуєтесь до Бога.»   У невеликому містечку Меджугор’є, що в…